Boisko do siatkówki plażowej i siatka

FIVB charakteryzuje między innymi siatkówkę plażową jako "sport rozgrywany przez dwie drużyny na piaszczystym boisku podzielonym siatką".

Ponieważ jednak piasek nie jest tylko piaskiem, wymagania, które musi spełniać, zostały opisane bardziej szczegółowo. Piasek musi być rozłożony jak najbardziej równomiernie i nie powinien zawierać żadnych kamieni ani muszli, aby zminimalizować ryzyko kontuzji zawodników.

Oprócz piasku, oficjalne boisko do siatkówki plażowej musi spełniać inne wymagania. Każde boisko ma wymiary 16 m x 8 m. Przylegająca strefa wolna o szerokości co najmniej 3 m otacza boisko. Granice boiska muszą mieć szerokość 5 cm i wyraźnie odróżniać się od piasku. Jako oznakowania szczególnie nadają się taśmy sprężyste, przymocowane do podłoża elastycznymi kotwami. Na środku boiska do siatkówki plażowej znajduje się siatka.

Wysokość siatki mierzona jest w środku i wynosi 2,43 m dla mężczyzn, 2,24 m dla kobiet i 2,35 m dla drużyn mieszanych na górnej krawędzi. Przy krawędzi siatki wysokość może odchylać się maksymalnie o 2 cm. FIVB charakteryzuje siatkę w sposób bardziej szczegółowy. Ma ona szerokość 1 m z marginesem 3 cm i składa się z oczek 10 cm. Na zewnętrznych krawędziach niektóre anteny wystają 80 cm ponad sieć i należą do niej.

Boisko do siatkówki plażowej i siatka Zabawny fakt:

Gracz może wejść na pole przeciwnika, pod warunkiem, że nie przeszkadza mu to.

Piłka i zawodnicy

Oprócz boiska do siatkówki plażowej, istnieją również wymagania dotyczące piłki i zawodników. Piłka do siatkówki plażowej składa się z materiału, który nie absorbuje wilgoci i posiada następujące specyfikacje:

Kolor jasny jednolity kolor lub kombinacja kolorów
Obwód 66 cm do 68 cm
Waga 260 g do 280 g
Ciśnienie wewnętrzne 0,175 kg/cm² do 0,225 kg/cm² (171 do 221 mbar lub hPa)

Do gry w siatkówkę plażową potrzebne są dwie drużyny, każda składająca się z dwóch osób. W zawodach, jeden z dwóch zawodników nosi imię kapitana drużyny i jest wpisany na arkuszu raportu z meczu. Reprezentuje on drużynę w każdym losowaniu i musi wypełnić formularz raportu z meczu. Podczas meczu, tylko kapitan może rozmawiać z sędziami.

Ponadto, zawody w siatkówce plażowej mają obowiązkowy ubiór dla zawodników. Ubranie zawodników składa się ze szortów lub stroju kąpielowego, choć dozwolone są również koszulki i topy kąpielowe. Z reguły gra się w siatkówkę plażową boso, ale za zgodą pierwszego sędziego można również nosić skarpetki plażowe. Każdy gracz ma numer, który wyraźnie odróżnia się od kolorów ubrań. Numery te muszą być umieszczone z przodu ubrania i muszą mieć co najmniej 10 cm wysokości i 1,5 cm szerokości.

Odtwarzanie akcji

Jeśli chodzi o grę, to istnieje podstawowa zasada gry w siatkówkę plażową:

Drużyna może dotknąć piłki trzy razy, aby ją odtworzyć (łącznie z kontaktem blokowym).

Zasada ta jest dość szeroko zdefiniowana, ale oczywiście, istnieje bardziej szczegółowy opis różnych sposobów dotykania piłki i sposobu jej odtwarzania.

Drużyna musi zagrać w obrębie swojej połowy boiska, ale może zagrać piłkę z wolnej strefy gry. Najważniejsze jest to, że drużyna może dotknąć piłki tylko trzy razy, a pojedynczy gracz nie może jej dotknąć dwa razy z rzędu. Jeśli dwóch graczy dotknie piłki w tym samym czasie, liczy się to jako dwa kontakty. Przy okazji, w siatkówce plażowej można grać w piłkę wszystkimi częściami ciała, ale nie wolno jej łapać ani rzucać.

Odtwarzanie akcji Dalsze informacje

Różne techniki serwowania, atakowania i blokowania zostaną omówione w innym artykule.

Wygrana punktowa, ustalona wygrana i wygrana w grze

FIVB kończy swoją charakterystykę siatkówki plażowej w następujący sposób:

W siatkówce plażowej drużyna, która wygra rajd otrzymuje jeden punkt ("zliczanie punktów rajdowych"). Jeśli drużyna przyjmująca wygra turniej, otrzymuje zarówno punkt jak i prawo do obsługi. Za każdym razem, gdy tak się dzieje, serwujący zawodnik zmienia się.

W siatkówce plażowej istnieją na ogół trzy różne sposoby na zdobycie punktu.

• Jeśli drużyna zdoła zagrać piłkę na parkiecie przeciwnika.
  • Gdy drużyna przeciwna popełnia błąd.
  • Gdy drużyna przeciwna otrzymuje karę.

Gdy drużyna wygrywa ruch, otrzymuje jeden punkt i może służyć.

Pierwsza drużyna, która zdobędzie 21 punktów, wygrywa set. Prowadzenie musi wynosić co najmniej 2 punkty. Mecz trwa do momentu, gdy jedna z drużyn osiągnie tę przewagę, nawet jeśli ma już więcej niż 21 punktów.

Aby wygrać mecz, drużyna musi wygrać dwa sety. W przypadku remisu 1:1, drużyna może wygrać trzeciego decydującego seta, gdy ma już 15 punktów. Ponownie, drużyna musi wygrać z przewagą dwóch punktów.

Przy okazji, można znaleźć najpiękniejsze boiska do siatkówki plażowej z naszą aplikacją.